    HPS-4275-RED
    HPS 2.75" Red Round Tapered Intake Air Filter 6.5" Length, 6" Base, 5" Top. HPS-4275-RED
    Product Type:Round Tapered
    Mesh Color:Red
    Flange Size ( Inside Diameter ):2.75"
    2.75"
    Overall Length | Base | Top Size:6.5" Length | 6" Base | 5" Top
    6.5" Length | 6" Base | 5" Top
    Free Shipping to Lower 48 States
    International Buyer: Shipping charge does not included Custom Charge and Brokerage Fee (Detail)
    Reference Number
    HPS-4275-RED, HPS4275RED
    Application:
    Universal Fit
    Description & Feature
    • Material: Rubber / Cotton Gauze / Stainless steel Mesh
    • Color: Red
    • Improves air flow by up to 25% compared to filters manufactured using high pressure molding.
    • Stainless steel mesh reinforcement to resist heavy suction over less rigid aluminum mesh.
    • Specially formulated lightweight synthetic oil that will not affect or damage sensors.
    • Filtering element traps particles as small as 5 microns.
    • Flange ID: 2-3/4", total height: 6-1/2", element length: 5", base OD: 6", top OD: 5", filter color: red.